بایگانی نوشته‌ها


چرا نباید ماهی قرمز بخریم؟!

چرا نباید ماهی قرمز بخریم؟!

ماهی قرمز به یکی از بحث برانگیزترین موضوعات زیست محیطی در میان فعالان این عرصه تبدیل شده است، از زمانی که به مرور بساط فروش ماهی قرمز در خیابان‌ها پهن می‌شود تا چشم کار می‌کند لگن‌های بزرگی است که صدها قطعه ماهی قرمز در آن برای زنده ماندن تقلا می‌کنند، گویی هر کدام برای گرفتن اکسیژن و نفس کشیدن با هم رقابت دارند تا به نزدیک شیلنگ آبی که گویا بهانه زنده ماندن آنها است، برسند.

پیروز و انقراض‌

پیروز و انقراض‌

مرگ پیروز زیبا و با شکوه اتفاقی‌ست بسیار تلخ که لحظه‌ای که شنیدم اشک از چشمانم جاری شد، اما همان قدر تلخ که مرگ هرگونه جانور دیگری است. مرگ پیروز تلخ‌تر از مرگ روزانه‌ی فک‌های خزری، خطر جدی انقراض روباه ترکمنی یا به خاک افتادن درختان جنگل‌های 5 میلیون ساله‌ی هیرکانی نیست.

مرغ و تخم مرغ

مرغ و تخم مرغ

مرغ خانگی زیر گونه‌ای از گونه‌ی مرغ جنگلی سرخ و از اعضای خانواده‌ی قرقاولان است. این جاندار با جمعیتی بیش از 7/23 میلیارد در سال 2018 یکی از گسترده ترین جانداران اهلی در جهان هستند که سالیان پیش توسط انسان‌ها اهلی شده اند، که علت این جمعیت بالای مرغ‌ها ، پرورش این گونه به عنوان غذا توسط انسان‌هاست که به دو نوع گوشتی و تخم گذار دسته بندی میشوند.

برنج قهوه‌ای

برنج قهوه‌ای

برنج قهوه‌ای (Brown rice) دارای مواد مغذی فراوانی است که بیشتر افراد آن را نسبت به برنج سفید کمتر می‌شناسند. خرید برنج قهوه‌ای از جمله مواد غذایی هستند که نقش مهمی در رژیم غذایی بیشتر ما انسان‌ها دارد. امروزه با توجه به خواص برنج سبوس دار مانند کنترل فشار خون بالا، کلسترول، افسردگی و استرس افراد از آن در رژیم غذایی خود استفاده می کنند.  برنج قهوه‌ای نیز مانند برنج سفید بوده و در زمان مشخص شده توسط کشاورزان کاشته و برداشته می‌شود. شالیکارها بعد از برداشت برنج اقدام به شالیکوبی می‌کنند تا پوسته برنج برود و برنج سفید حاصل شود. در مقابل برای تهیه برنج‌های قهوه‌ای نباید پوسته‌ی روی برنج برود؛ بلکه باید حرارت داده شود تا این پوسته جذب دانه‌های برنج شده و ارزش غذایی بیشتری بگیرد. شما می‌توانید با خرید برنج قهوه ای و مخلوط کردن آن با برنج سفید زیبایی چند برابری به غذای خود بدهید.

کشک بادمجان با کشک گیاهی

کشک بادمجان با کشک گیاهی

کشک و بادمجان یکی از غذاهای اصیل و قدیمی ایرانی است که به عنوان یک غذای حاضری بسیار خوشمزه شناخته می‌شود. این غذای خوشمزه از بادمجان ، کشک ، پیاز و سیر تهیه می‌شود و به همراه نان سرو می‌شود. خواستگاه اصلی کشک بادمجون در اصفهان و زنجان گفته شده است.

قرمه سبزی گیاهی

قرمه سبزی گیاهی

قورمه سبزی برای ما ایرانیان یه غذای ملی و تاریخی محصوب می‌شود که دارای قدمتی بین 2500 سال الی 4000 ساله می‌باشد که از قدیم بین ما ایرانیان محبوبیت خاصی داشته که امروزه یکی از غذاهای جدا نشدنی از سفره ما ایرانی‌ها است. طی تحقیقاتی که توسط محققان این حوضه صورت گرفته، نشان داد که نوع سبزیجات بکار رفته در خورشت قورمه سبزی و با در نظر گرفتن این که این خورشت در کنار برنج خورده می‌شود نشان میده که این غذا مبدا اصلی این غذا شهرهای شمالی ایران عزیزمون می‌باشد.

همه چیز درباره قهوه

همه چیز درباره قهوه

آشنایی با تاریخچه‌ی قهوه: درمورد تاریخچه‌ی قهوه اختلاف نظرهایی وجود دارد ولی در ادامه به یکی از معتبرترین‌های آن اشاره میکنیم. اولین بار قهوه توسط چوپانی اهل اتیوپی در قرن نهم میلادی کشف شد. نام این شخص خالد بود. خالد متوجه شده بود برخی از بزهایش با خوردن دانه‌های برخی از درختان پرانرژی و فعال می‌شوند و شب را بیدار می‌مانند. خالد تصمیم گرفت گیاه قهوه را به راهبان صومعه‌ها نشان دهد. راهبان در آن زمان جزو دانایان بودند و خالد برای کشف علت این موضوع جریان را با آنان در میان گذاشت. راهبان با کشف خاصیت قهوه به این فکر افتادند که دانه‌های قهوه را خشک کنند و از آن نوشیدنی برای شب‌های عبادت تهیه کنند. نوشیدنی قهوه از همان جا متولد شد و عضوی از نوشیدنی‌ها شد.

استویا

استویا

نخستین بار گیاه استویا در شمال شرقی کشور پاراگوئه شناخته شد. استویا در نواحی شمال آمریکای جنوبی کاشته شده و به گیاه برگ عسلی معروف است و برای اولین بار توسط برتونی در سال ۱۸۸۸ به اروپا آورده شد. همچنین این گیاه در ژاپن از سال ۱۹۷۰ مورد استفاده قرار گرفته است. از تیره مرکبان علفی و حساس به سرماست. دارای برگهای کوچکی می‌باشد که بصورت متناوب روی ساقه قرار دارند. گل‌های این گیاه کوچک، سفید و در قسمت میانی بنفش کمرنگ‌اند و به صورت خوشه‌ای روی ساقه ظاهر می‌شوند. امروزه استویا توسط میلیون‌ها نفر از مردم نقاط مختلف جهان از جمله ژاپن، کره، چین، هندوستان، تایوان، آمریکا، روسیه و سایر کشورها استفاده می‌شود.

تغذیه حیوانات خانگی با رژیم وگن

تغذیه حیوانات خانگی با رژیم وگن

از روزگاران قدیم انسان ها در کنار حیواناتی که اهلی شده بودند زندگی می‌کردند، و امروزه افراد خیلی زیادی هستند که توی خونشون دوست‌های نازنین پشمالو دارن که عضوی از خانواده شون رو تشکیل میده. مدت‌هاست موضوعی مورد بحث قرار گرفته که کسانی که سبک زندگیشون سبک وگنیسم هست برای تغذیه پت همراهشون چه کنند آیا میشه اون پت هم از تغذیه گیاهی استفاده کنه و مشکلی براش پیش میاد یا نه؟

عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
بایگانی نوشته‌ها