قورمه سبزی برای ما ایرانیان یه غذای ملی و تاریخی محصوب می‌شود که دارای قدمتی بین 2500 سال الی 4000 ساله می‌باشد که از قدیم بین ما ایرانیان محبوبیت خاصی داشته که امروزه یکی از غذاهای جدا نشدنی از سفره ما ایرانی‌ها است. طی تحقیقاتی که توسط محققان این حوضه صورت گرفته، نشان داد که نوع سبزیجات بکار رفته در خورشت قورمه سبزی و با در نظر گرفتن این که این خورشت در کنار برنج خورده می‌شود نشان میده که این غذا مبدا اصلی این غذا شهرهای شمالی ایران عزیزمون می‌باشد.

طریقه درست کردن قرمه سبزی گیاهی رو براتون میزارم، میدوارم لذت ببرید.

  • پیاز بزرگ دو عدد
  • سبزی قورمه سبزی (تفت داده شده )حدودا ۳۰۰ گرم
  • گوشت گیاهی( گوشت گیاهی، جک فروت، قارچ یا سویا تیکه‌ای میتونن جایگزین بشن)
  • لوبیا قرمز 3 پیمانه
  • لوبیا سیاه یا لوبیا عروس 1 پیمانه
  •  سیر 2 حبه 
  • لیمو عمانی یا گرد لیمو عمانی ( به میزان لازم )
  • نمک، فلفل سیاه، زردچوبه

لوبیا ها رو حتما قبلش 8 الی 10 ساعتبا آب گرم خیس کنید و چند مرتبه آبش رو عوض کنید. این کار باعث میشه حبوبات هم نفخ کمتری داشته باشند هم سریع تر پخته میشود و سموم محلول در دانه‌های آن‌ها خارج می‌شود.

لوبیا رو در قابلمه‌ای جداگونه بپزید. 

اگر از سویا خواستید استفاده کنید حتما قبلش بزارید تو یه قابلمه با کمی دارچین، دوحبه سیر، و کمی زردچوبه وآب جوش بجوشد، حدود 10 دقیقه بعد داخل آبکش ریخته و با نخود کوب یا پشت لیوان فشارش بدید تا آب اضافه‌ش گرفته بشه و با یکی از پیاز‌ها که نگینی خورد کردید و سیر تفت بدید. اگر گوشت گیاهی داشتید یا جک فروت نیازی به این کار نیست . 

در قابلمه دیگری یک پیاز رو‌نگینی خرد کنید و‌ با زردچوبه تفت بدید و گوشت گیاهی تون رو اضافه کنید بعد از کمی تفت دادن کمی فلفل سیاه  و سیر رو اضافه کنید. ۱ لیوان آب جوش رو با عصاره زعفران یا سبزیجات مخلوط کنید و همراه لوبیا پخته شده به موادتون اضافه کنید و زمان بدید بپزه. سبزی سرخ شده رو هم به موادتون اضافه کنید و حدود ۲ قاشق غذاخوری گرد لیمو و‌ ۱ قاشق غذاخوری نمک بزنید ( دقت کنین اگر از عصاره‌ها استفاده می‌کنید باید نمک کمتری بزنید چون قرص‌های عصاره، نمک دارند و غذاتون شور می‌شه.).  برای مدت 1 ساعت روی شعله پخش کن با شعله کم زمان بدید تا حسابی جا بیفته و روغن بندازه آخرش طعمش و بچشید و‌اگه کم و‌کسری داشت اضافه کنید.

برنج رو هم بزارید بپزه و با هم نوش جان کنید.

برای خوشمزه تر شدن قرمه سبزی :

 لیمو عمانی کمتری بزنید و یه مقدار رب لیمو عمانی بهش اضافه کنید.

داخلش از کره گیاهی می‌تونید استفاده کنید.

لیمو عمانی هاتون رو بشورید و چند سوراخ روش ایجاد کنید که ترشیش داخل غذا پخش بشه.

به جای رب لیمو عمانی میتونید از رب انار هم به مقدار کم استفاده کنید.

اگر از لوبیا عروس استفاده کردید دقت کنید که لوبیا عروس زود میپزه امکان داره له بشه.

داخل قسمت محصولات سبزی قرمه سرخ شده باسبزی معطر شمالی هست که میتونید برای پخت یه غذای خوشمزه ازش استفاده کنید.