برنج قهوه‌ای (Brown rice) دارای مواد مغذی فراوانی است که بیشتر افراد آن را نسبت به برنج سفید کمتر می‌شناسند. خرید برنج قهوه‌ای از جمله مواد غذایی هستند که نقش مهمی در رژیم غذایی بیشتر ما انسان‌ها دارد. امروزه با توجه به خواص برنج سبوس دار مانند کنترل فشار خون بالا، کلسترول، افسردگی و استرس افراد از آن در رژیم غذایی خود استفاده می کنند.  
برنج قهوه‌ای نیز مانند برنج سفید بوده و در زمان مشخص شده توسط کشاورزان کاشته و برداشته می‌شود. شالیکارها بعد از برداشت برنج اقدام به شالیکوبی می‌کنند تا پوسته برنج برود و برنج سفید حاصل شود. در مقابل برای تهیه برنج‌های قهوه‌ای نباید پوسته‌ی روی برنج برود؛ بلکه باید حرارت داده شود تا این پوسته جذب دانه‌های برنج شده و ارزش غذایی بیشتری بگیرد. شما می‌توانید با خرید برنج قهوه ای و مخلوط کردن آن با برنج سفید زیبایی چند برابری به غذای خود بدهید.

اکثر برنج‌ها عمدتاً از کربوهیدرات‌ها، با مقادیر کمی پروتئین و عملاً بدون چربی تشکیل شده‌اند. با این حال، Brown rice یک غلات کامل است. این بدان معناست که حاوی تمام قسمت‌های غلات است (از جمله سبوس فیبری، جوانه مغذی و آندوسپرم غنی از کربوهیدرات).

از طرف دیگر برنج سفید، سبوس و جوانه آن از بین برده شده است. از آن جایی که این‌ها مغذی ترین قسمت‌های غلات هستند، برنج سفید با مواد مغذی بسیار کمی باقی می‌ماند. با این حال، برنج سفید نرم تر است و زودتر پخته می‌شود.
برنج قهوه‌ای یکی از انواع محبوب برنج است که تولید آن در کشور ایران از سال‌ها قبل رواج یافته و بسیاری از ایرانی‌ها شیفته این برنج مرغوب شده‌اند. این برنج اصالتا یک محصول از غرب آسیاست که در شرایط آب و هوایی ایران سازگاری داشته و تولید می‌شود، گاها با نام برنج ایرانی نیز به فروش می‌رسد.

این برنج یک محصول با ارزش غذایی بسیار بالاست و استفاده از آن در سبد غذایی خانوارهای ایرانی شدیدا توصیه می‌شود. اما متاسفانه هنوز این برنج برای بسیاری از مردم ایران محصولی ناشناخته است و ایرانی‌های بسیاری با خواص و ویژگی‌های این برنج باکیفیت ناآشنا هستند. و تمایل دارند همان برنج‌های سفید معمول را استفاده نمایند.

برنج قهوه‌ای برنجی است که لایه‌ای از سبوس برنج روی آن است و رنگی مایل به کرم قهوه‌ای دارد این برنج نسبت به برنج سفید مواد مغذی بیشتری از جمله سلنیوم منگنز ویتامین بی را دارا است

برنج قهوه‌ای از جنس همان برنج سفید است با این تفاوت که در برنج سفید ، لایه‌های بیرونی شالی بطور کامل برداشته می‌شود ولی در برنج قهوه‌ای فقط لایه اول آن برداشته می‌شود. برنج قهوه‌ای نسبت به برنج سفید سرشار از آهن، روی، فسفر، منگنز، کلسیم، منیزیوم، پتاسیم سلنیم، ویتامین‌های B1، B2، B3، B6، K و E است که باعث می شود خواص بهتری داشته باشد


برنج قهوه‌ای منبع قوی از پروتئین است و مقدار زیادی فیبر به رژیم غذایی شما می‌افزاید و اسیدهای چربی را که برای تندرستی شما لازم است را فراهم می‌کند. مصرف دو بار، در هفته موجوب جلوگیری و بهبود بیماری‌های زیادی از مانند دیابت؛ ناراحتی قلبی، فشار خون، یبوست ، و … می‌شود.
فواید برنج قهوه‌ای برای لاغزی:
اگر شما در در برنامه رژیمی خود برای کاهش وزن قرار دارید، می‌توانید خرید برنج قهوه‌ای در برنامه غذایی خود قرار دهید. غلات تصفیه شده مانند برنج سفید، ماکارونی و نان سفید فاقد فیبر و مواد مغذی غلات کامل مانند برنج قهوه‌ای هستند. به عنوان مثال، یک فنجان (158 گرم) برنج سبوس دار حاوی 3.5 گرم فیبر است، در حالی که برنج سفید حاوی کمتر از 1 گرم است. فیبر به شما کمک می‌کند در مدت زمان طولانی‌تری سیر بمانید؛ بنابراین انتخاب غذاهای غنی از فیبر ممکن است به شما در مصرف کالری کمتر کمک کند.

خاصیت برنج قهوه ای و دیابت:

کاهش مصرف کربوهیدرات و انتخاب گزینه‌های سالم‌تر برای کنترل قند خون حیاتی است. اگرچه کربوهیدرات‌ها بیشترین تأثیر را بر قند خون دارند، اما افراد مبتلا به دیابت می‌توانند با مصرف کمتر غلات تصفیه شده مانند برنج سفید، قند خون را کاهش و  انسولین را افزایش دهند. جایگزینی برنج سفید با برنج سبوس دار ممکن است از چندین جهت برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

خواص برنج قهوه ای برای کبد چرب:

برنج قهوه‌ای برای کنترل سطح سالم کلسترول به دلیل وجود روغن طبیعی بسیار مفید است. در ضمن این محصول دارای هپیوگلاسمیک می‌باشد که به متابولیسم چربی و گلوکز کمک می‌کند. حتی جوانه برنج‌های قهوه ای موجب جلوگیری از افزایش چربی کبد می‌شود. از این رو افرادی دارای کبد چرب اقدام به خرید برنج سبوس دار و قهوه‌ای می‌کنند.

در روش پخت برنج به روش آبکش ، نشاسته و مقدار زیادی از فیبر و ویتامین ب موجود در دانه‌های برنج آزاد می‌شوند و رنگ و مقداری طعم آب را تغییر می‌دهند که به این آب لعاب برنج گفته می‌شود .در پخت کته هم این حالت رخ می‌دهد ولی دوباره جذب برنج می‌شود.